Witamy w naszej agroturystyce ˇ O sobie ˇ Położenie ˇ Atrakcje ˇ Galeria ˇ Kontakt ˇ Zabytki ˇ Linki ˇ LinkiSobota, Kwiecień 21, 2018
Nawigacja
Strona Główna
Witamy
Filmy
Filmy różne
Galeria
Kontakt
Zabytki
Przyroda
Muzea atrakcje
Atrakcyjne ceny noclegów
Partnerstwo
Pokoje Gościnne J.T. Kozieł Łosieńnoclegi ŁosieńnoclegiPokoje Gościnne J.T. Kozieł Łosieńnoclegi Łosieńnoclegi


Gospodarstwo agroturystyczne
Darmowa baza noclegowa


Agroturystyka i podróże
Polska Baza noclegowa Nocujznami.pl

News
Ścieżka Rowerowa „Nad Wierną Rzekę” Kolor niebieski Długość 40km
Trasa wokół Piekoszowa ma 40 km długości. Wiedzie głównie przez lasy i doliną słynnej dzięki Stefanowi Żeromskiemu Wiernej Rzeki.

Przebieg szlaku

Trasa zaczyna się przy kościele w Piekoszowie, skąd jedziemy w stronę Łazisk, następnie przez Kielecko-Chęciński Park Krajobrazowy do wsi Zawada, leżącej na terenie gminy Nowiny. Z Zawady przez kompleksy leśne dojeżdżamy do Gałęzic. Następnie przejeżdżamy koło zakładu wapienniczego w Miedziance w kierunku Bławatkowa, z którego udajemy się w stronę rezerwatu Góra Miedzianka. Kolejnymi miejscowościami na trasie są Miedzianka i Zajączków. Z Zajączkowa dojeżdżamy do miejscowości Wesoła, Młynki, Ruda Zajączkowska, stacji kolejowej Wierna Rzeka. Dalej jedziemy do położonych w lasach miejscowości Lasek i Jeżynów, później do "Trójmiasta", czyli Podłosienka, Łosienka i Łosienia. Drogą powiatową przejeżdżamy przez miejscowość Łubno do Micigozdu. Stamtąd jedziemy do ruin pałacu w Podzamczu Piekoszowskim i wracamy pod kościół w Piekoszowie .
jankoz dnia lipiec 07 2010 23:37:30 · Drukuj
Łososina,Wierna Rzeka
Do niedawna jedyna czysta i zarybiona rzeka na terenie Gór Świętokrzyskich. Dawniej zwała się Łośną od miejscowej wsi Łosień, gdzie przepływała zasilana Czarnymi Stokami. Potem nazwą zmieniono na Łososinę, wreszcie piewca ziemi kieleckiej Stefan Żeromski wprowadził nazwę Wierna Rzeka. Nazwa ładna, patriotyczna została chętnie przyjęta i obowiązuje dotąd.

Czym kierował się pisarz? Sprawa miała u Żeromskiego kilka aspektów; a więc jego ojciec Wincenty został jako piętnastoletni sierota przygarnięty przez ciotkę będącą właścicielką majątku w Rudzie Zajączkowskiej nad Łośną. Mąż dziedziczki Jan Saski chcąc dać chłopcu możność samodzielnego utrzymania się, wydzierżawił Wincentemu wieś Zajączków. Stefan Żeromski urodził się w Strawczynie i w tamtejszym kościele był ochrzszczony O ciotce Józefacie - Janowej Saskiej napisał Żcromski:

Na twórczość moją wpływała mistrzostwem opowiadań rzeczy minionych, poko­leń a obyczajów umarłych
/Dzienniki, 5 maja 1889/

Drugi aspekt ;Wiernej Rzeki" wiązał się u Stefana Żeromskiego z powstaniem styczniowym. Otóż przeciw Polakom stacjonującym zbyt długo w Małogoszczu ruszyły trzy rosyjskie oddziały wojskowe prowadzone przez Gołubowa, Czengierego i Dobrowolskiego. Wierna Rzeka stanowiła przeszkodę i przy transporcie armat udało się ją sforsować przy młynie ;Ława" w pierwszej kolejności Włodzimierzowi Dobrowolskiemu, który zdystansował czasowo o dwie godziny pozostałych Moskali, za co otrzymał wyróżnienie od cara Aleksandra Drugiego . Jak pisze Żeromski rzeka do dziś przechowuje dokumenty wrzucone tam przez emisariusza rządu powstańczego Rafała Olbromskiego.

Pewnego razu w Rudzie Zajączkowskiej zjawiło się dwóch powstańców, którzy zanocowali we dworze. Nad ranem oddział kozaków niespodziewanie otoczył dwór. Powstańcy, osłaniając się wystrzałami z pistoletów, wydostali się z dworu. Hubert Olbromski, komisarz Rządu Narodowego, miał przy sobie torbę z ważnymi do­kumentami powstańczymi. Nie mógł jej nigdzie ukryć, gdyż pogoń deptała mu po piętach. Tak dobiegł do rzeki ;Pojął. Jęknął. Zdarł z ramienia rzemień i z zamachem cisnął skórzaną torbę - sekret Ojczy­zny w głębię. Rzeka plusnęła - na znak - ni to głuchą odpowiedź. Zawarła się. Tysiącem zawinęła fal skarb powierzony.

Olbromski odwrócił się twarzą do dragonów i walczył dziel­nie, aż roznieśli go na szablach. A rzeka, mimo poszukiwań żołnie­rzy i spędzonych tu chłopów, nie wydała powierzonego sekretu. Głęboka, lodowato zimna, pędziła wartko - Wierna Rzeka.

Drugi wątek powieści związany z osobą księcia Odrowąża. Żeromski opisuje to tak:

Zimno ocuciło rannego. Dźwignął głowę. Leżeli w kilku­set, tworząc w zmierzchu rannym białą górę. Obdarci przez wojsko ze szmat do ostatniego gałgana - roztrzęsieni na bagnetach - poro-zgniatani przez pędzące koła armat Czengierego.

Oniemiało i zacichło małogoskie pole... Nagle we wscho­dniej stronie, od Bolmina, rozległ się łoskot armatniego strzału. Po nim drugi, trzeci... Ten dźwięk obudził życie... Bitwa! Do broni! Do szeregu! Począł w tamtą stronę czołgać się. Dowlókł się do pierw­szych drzew lasu... Uniósłszy głowę, zobaczył ludzi. Ciągnęli zwłoki kędyś popod górę. Ranny poczuł w sobie przeraźliwą trwogę, że go żywcem zakopią".

Doczołgał się do rzeki.Zsunął do wody... i począł w bród ją przebywać. A skoro tylko zanurzył się, doznał ulgi szczególnej. Zaczerwieniła się wokoło niego czarna rzeczna woda. Zabulgotał, jak gdyby z głębi jęknął, wart jej środkowy. Tkliwym po tysiąckroć chlustaniem, pracowitym myciem woda oczyściła każdą ranę, a -jak matka ustami - wycałowała z niej srogość cierpienia. Wchłonęła w siebie ta rzeka prastara i wiecznie nowa szczodrą powstańca krew, zliczyła jej krople, skrzętnie w siebie zabrała, pojęła w głębiny, roz­puściła w sobie, wessała i dokądś poniosła, poniosła...

Odrowąż resztkami sił doczołgał się do dworu w Niezdołach (Ruda Zajączkowska), gdzie znalazł się pod opieką starego kucharza i młodej dziewczyny, Salomei Brynickiej - córki oficjalisty z pobliskich Mieronic.

Urocza, pełna poświęcenia, pielęgnuje wespół ze starym Szczepanem ciężko rannego księcia i ukrywa przed kozakami, po­szukującymi powstańców. W tych tragicznych chwilach rozkwita miłość, ale przyjeżdża matka Odrowąża i zabiera go za granicę. Księż­na nie chce nawet słyszeć o mezaliansie. Za opiekę nad synem płaci zrozpaczonej dziewczynie sakiewką z pieniędzmi, którą Salomea rzuca do rzeki. Po wyjeździe ukochanego umiera nagle, padając twa­rzą w mokry, rzeczny piach.

Na Wiernej Rzece koło Rudy i Zajączkowa znajduje się młyn. Wybudowano go na spiętrzeniu usypanym z żużla. W piętnastym wieku pracowała tu dymarka o wytopie ciągłym, gdzie miechy poruszało koło wodne, a w piecu przetapiano okoliczną rudę darniową. Sprowadzeni kopacze, czyli rudnicy wybudowali istniejącą dotąd wioskę Kopaniny. Historyk Jan Długosz odnotował pod rokiem 1440, że zajączkowska ;fabrica ferrari" uposażona była w grunt orny. Dymarka pracowała sto pięćdziesiąt lat do wyczerpania wystąpień rudy. Na likwidację zakładu wyraził zgodę król Zygmunt August i miało to miejsce w 1554 roku. Stąd nazwa wymienionej miejscowości Ruda.

Niżej stał drugi młyn wodny przy wsi Młynki. Ostatnim użytkownikiem była rodzina Gorajów. Ożenił się tam i mieszkał Stanisław Kot z Gnieździsk. Na skutek donosu przesłanego do żandarmów w Łopusznie, że gospodarze przechowują i karmią partyzantów, doszło do tragedii.

Pismo w posterunku przyjął Austriak Karl Landl współpracujący z polskim ruchem oporu. Udał się do sołtysa i kazał ostrzec Gorajów. Sołtys nie miał czasu". Po trzech dniach żandarmi nocą otoczyli młyn. Sąsiedzi słyszeli gardłowe wrzaski komendy, pisk i ryk wystraszonego inwentarza, a potem strzały. Ocalał jedynie l Stanisław Kot, który uciekając wpadł do wody i umknął między szuwarami. Na brzegu stał żandarm Landl. Przyglądał się brnącemu po piersi w wodzie i strzelał tak, aby nie trafić.

Żandarmi działali błyskawicznie. Budynki oblano benzyną chlustając na ściany z kanistra samochodowego i podpalono. Biały szkielet murów wapiennych pogorzeliska pozostał na wiele lat, jako widoma karząca, raka sprawiedliwego okupanta.

Po wojnie w widłach rzeki koło spalonego młyna stanął pomnik z napisem podającym gehennę Gorajów.

Dziś okolice idealnie nadają się na wczasy agroturystyczne. Blisko stąd do Rezerwatu Milechowy z wąwozem i jakiniami. Okoliczne lasy pełne są jagód, poziomek i grzybów. Planowana jest również budowa zbiornika wodnego na Wiernej Rzece.
jankoz dnia lipiec 07 2010 23:34:24 · Drukuj
Zapraszamy do najpiękniejszej jaskini Polski
Jaskinia „Raj” jest jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Gór Świętokrzyskich i jedną z najpiękniejszych jaskiń krasowych naszego kraju.
Zachwyca bogactwem i różnorodnością kalcytowych form naciekowych. Występują tutaj skupiska stalaktytów o unikatowym na skalę światową zagęszczeniu. Jaskinia uznana została za rezerwat przyrody nieożywionej i stanowisko archeologiczne.
Jaskinia Raj - krasowa jaskinia usytuowana w Górach Świętokrzyskich, w gminie Chęciny. Jaskinia Raj znana jest w całej Polsce ze swej charakterystycznej szaty naciekowej. Rokrocznie jaskinię odwiedzają rzesze turystów, by podziwiać jej wytworne stalagmity oraz stalaktyty. Jaskinia jest oświetlona (jako jedna z nielicznych w Polsce). W bieżącym roku jaskinia Raj jest dostępna do zwiedzania w miesiącach od stycznia do listopada, w godz. 10-17. W poniedziałki jaskinia jest nieczynna. Zwiedzanie jaskini odbywa się z pomocą przewodnika (wliczonego w cenę biletu).
Rezerwacje grupowe oraz indywidualne w jaskini Raj
telefon/fax (041) 346-55-18
telefon: (041) 315-05-72
jankoz dnia lipiec 07 2010 23:26:31 · Drukuj
Turystyka
Rozrywka i rekreacja:

Ściana wspinaczkowa‎: 8 km.
Muzeum H.Sienkiewicza‎: 15 km.
Ruiny zamku w Podzamczu‎: 8 km.
Łososina,Wierna rzeka‎: 0,2 km.
Stary młyn‎: 0,3 km.
Sanktuarium Maryjne‎: 8 km.
Jaskinia Raj‎: 15 km.
Jaskini Piekło‎: 10 km.
Jama Cholesiowa‎: 10 km.
Szlak rowerowy‎: 200 m.
Zalew w Bolminie‎: 12 km.
Zalew w Sielpi‎: 20 km.
Rezerwat Geologiczny Kadzilnia,Wietrznia‎: 22 km.
Skansen Wsi Kieleckiej‎: 15 km.
Pałac Biskupi‎: 22 km.
Motokrosy‎: 500 m.
Stadnina koni‎: 22 km.
Resteuracja‎: 4 km.
Wyciąg narciarski‎: 25 km.
Miejsce narodzin St. Żeromskigo i kościół w którym został ochrzszczony i zapisany‎: 5 km.
jankoz dnia lipiec 07 2010 22:55:33 · Drukuj
Strona 3 z 3 < 1 2 3
Copyright © 2010-2011

200395 Unikalnych wizyt
Engine: PHP-Fusion v6.01.6 © 2006
Future Theme Bordeaux by Amilla Dee Webdesign


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie