Witamy w naszej agroturystyce ˇ O sobie ˇ Położenie ˇ Atrakcje ˇ Galeria ˇ Kontakt ˇ Zabytki ˇ Linki ˇ LinkiSobota, Kwiecień 21, 2018
Nawigacja
Strona Główna
Witamy
Filmy
Filmy różne
Galeria
Kontakt
Zabytki
Przyroda
Muzea atrakcje
Atrakcyjne ceny noclegów
Partnerstwo
Pokoje Gościnne J.T. Kozieł Łosieńnoclegi ŁosieńnoclegiPokoje Gościnne J.T. Kozieł Łosieńnoclegi Łosieńnoclegi


Gospodarstwo agroturystyczne
Darmowa baza noclegowa


Agroturystyka i podróże
Polska Baza noclegowa Nocujznami.pl

Jaskinie koło Kielc
Odkryty i znany do tej pory podziemny świat województwa świętokrzyskiego to ponad 130 jaskiń, schronisk, studni i tuneli. Obok bogactwa obiektów jaskiniowych regionu żaden z amatorów speleologii z pewnością nie przejdzie obojętnie.

Najłatwiej do Raju
Najpopularniejszą jaskinią w regionie świętokrzyskim jest bez wątpienia Jaskinia Raj. Może się ona poszczycić najpiękniejszą szatą naciekową wśród wszystkich ogólnodostępnych jaskiń. W celu jak najpełniejszej prezentacji piękna obiektu, wytyczono 180-metrową trasę turystyczną, która prowadzi przez poszczególne sale – Komorę Wstępną, Komorę Złomisk, Salę Kolumnową Salę Stalaktytową i Salę Wysoką – z których każda prezentuje bogactwo szaty naciekowej – stalaktytów, stalagmitów, kolumn, harf i draperii.
Jaskinia Raj jest ogólnodostępna – zwiedza się ją w grupach 15-osobowych wyłącznie pod opieką przewodnika. Trasa podziemna wytyczona jest komfortowo, nie wymaga jakiegokolwiek sprzętu speleologicznego – wystarczy tylko cieplejsze ubranie, gdyż w „Raju” panuje stała temperatura 8-10oC. Aby zagwarantować sobie zwiedzanie jaskini, należy wcześniej zarezerwować bilet.
Szlakiem do Piekła
Kolejną łatwo dostępną świętokrzyską jaskinią jest Piekło. O jej istnieniu wiedziano już przed wiekami, a jej powstanie tłumaczono sobie działalnością diabelskich mocy (stąd właśnie jej nazwa; warto wiedzieć, że przy okazji badania Piekła grupa uczniów krakowskiego technikum geologicznego odkryła w 1963 pobliską jaskinię o najpiękniejszej szacie naciekowej, która dla kontrastu została nazwana Jaskinią Raj).
Długość korytarzy Piekła wynosi 57 metrów. W pobliżu głównego otworu o półokrągłym kształcie znajduje się zagłębienie – prawdopodobnie ślad po dawnej działalności górniczej. Srogi i surowy charakter jaskini podkreśla brak szaty naciekowej.
Obiekt znajduje się na samochodowym szlaku tematycznym o nazwie Świętokrzyski Szlak Archeo-Geologiczny. Można też do niego dotrzeć podążając niebieskim szlakiem pieszym Łagów-Checiny.
Kielce: miasto-muzeum geologiczne
Kielce to miasto o niezwykle bogatych walorach geologicznych. Znajdują się tutaj aż cztery rezerwaty przyrody nieożywionej, w których występują ciekawe formy jaskiniowe. Na terenie i w bezpośrednim sąsiedztwie samego rezerwatu „Kadzielnia” znajduje się aż 26 jaskiń i schronisk. Obecnie trwają pracę nad udostępnieniem dla ruchu turystycznego trzech z nich: Jaskini Odkrywców, Prochowni i Szczeliny. Inwestycja zakłada powstanie podziemnej, oświetlonej trasy turystycznej, której zwiedzanie będzie możliwe dla wszystkich pod opieką przewodnika.
W rezerwacie Wietrznia udokumentowano łącznie pięć schronisk i jaskiń, z czego najdłuższa, Jaskinia na Wietrzni,posiada wąskie, meandrujące korytarze o długości 60 metrów i deniwelacji na poziomie -10 metrów. Jej zwiedzenie można polecić osobom zainteresowanym speleologią i posiadającym odpowiedni sprzęt.
Zadziwiający podziemny świat
W pobliżu miejscowości Jaworznia, około dziesięć kilometrów na zachód od Kielc, znajduje się wejście do jaskini o nazwieChelosiowa Jama, która wraz ze znajdującą się obok Jaskinią Jaworznicką tworzy ciąg korytarzy o imponującej długości 3670 metrów, co plasuje ją na dziewiątym miejscu pod względem długości wśród jaskiń w Polsce i na pierwszym miejscu wśród jaskini poza Tatrami. Rozległa sieć korytarzy, bogactwo szaty naciekowej, form krasowych i form powstałych w namulisku sprawiają, że jest to miejsce bezcenne pod względem naukowym. Dlatego też ta trudna technicznie jaskinia pozostaje zamknięta dla ruchu turystycznego.
Prawdziwą gratką dla speleologów jest Jaskinia w Sztolni Zofia na Miedziance, o części naturalnej długości 279 metrów i całkowitym zespole pustek przekraczającym 715 metrów. Wzgórze Miedzianki już od średniowiecza eksploatowane było górniczo, ale główne prace prowadzone były przez Austriaków w okresie Królestwa Kongresowego. Po dawnym górnictwie pozostał ciekawy system korytarzy, chodników i sztolni.
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Copyright © 2010-2011

200380 Unikalnych wizyt
Engine: PHP-Fusion v6.01.6 © 2006
Future Theme Bordeaux by Amilla Dee Webdesign


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie